Asset Publisher
Komunikat
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zawiadamia o zamiarze przeprowadzenia zabiegów ograniczania liczebności postaci doskonałych (imagines) chrabąszczy.
Zabiegi prowadzone będą z zastosowaniem środków ochrony roślin, przy użyciu samolotu PZL M18B Dromader, wyposażonego w podskrzydłową aparaturę atomizerową typu MICRONAIR AU 5000. Aparatura ta zapewnia precyzyjną aplikację dawek ultraniskoobjętościowych (ULV).
Ograniczanie nadmiernej liczebności imagines (postaci doskonałych) chrabąszczy planowane jest na terenie Nadleśnictwa Brzeg - 603 ha (2 pola zabiegowe), Rudziniec - 185 ha (2 pola zabiegowe) i Kluczbork - 252 ha (2 pola zabiegowe). Ogólna powierzchnia planowanych zabiegów ochronnych w 3 ww. nadleśnictwach, położonych na obszarze województwa opolskiego wynosi 1 040 ha.
Ograniczanie postaci doskonałych chrabąszczy prowadzone będzie na przełomie I i II dekady maja. Ścisły termin prowadzenia zabiegów uzależniony jest od tempa rozwoju owadów, które determinuje przebieg warunków pogodowych.
Zabiegi ograniczające liczebności populacji chrabąszczy, prowadzone będą przy użyciu preparatu MOSPILAN 20 SP, którego substancję aktywną stanowi acetamipryd (200 g/l), należący do grupy tzw. pochodnych neonikotynoidów. Preparat ten na owady działa kontaktowo i żołądkowo, na roślinie wykazuje systemiczne działanie owadobójcze, tzn. zdolność do wnikania przez liście lub korzenie i przemieszczania się do odległych miejsc, np. do rozwijających się liści. Insektycyd ten będzie aplikowany w dawce 0,40 kg/ha. Ultra mała dawka MOSPILANU 20 SP, zgodnie z jego etykietą zostanie rozcieńczona wodą do objętości 4,0 l/ha oraz uzupełniona adiuwantem Ikar 95 EC do pożądanej objętości dawki cieczy użytkowej wynoszącej 5,0 l/ha w zabiegach ograniczania chrabąszczy.
Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, okres prewencji dla ludzi i zwierząt, tj. czasu od zastosowania insektycydu do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta - nie dotyczy.
Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegu oraz okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu z odpowiednim wyprzedzeniem za pomocą ogłoszeń wywieszonych w miejscach publicznych. Powierzchnie przewidziane do zabiegu oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.
Głównym celem planowanych zabiegów ochronnych jest niedopuszczenie do pogorszenia stanu zdrowotnego drzewostanów wskutek żerów prześwietlających i pełnych, osłabionych głębokim deficytem wodnym w następstwie anomalnie ciepłych i suchych sezonów wegetacyjnych ostatnich lat. Odstąpienie od ich wykonania, może doprowadzić do silnej defoliacji lub gołożerów, skutkujących zachwianiem trwałości zagrożonych i osłabionych drzewostanów.
W sprawach związanych z prowadzeniem zabiegów ograniczania liczebności populacji owadów proszę kontaktować się ze Starszym Specjalistą Wydziału Ochrony Lasu RDLP Katowice - Katarzyną Szostak; tel. 32 609 45 33, kom. 725 651 603.