Asset Publisher
Nowe rezerwaty przyrody w województwie śląskim
Góry Gorzkowskie i Babski Las, to kolejne rezerwaty, które powstały w ramach inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”. 23 grudnia br. Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach podpisała zarządzenia, na mocy których śląska sieć obszarów chronionych powiększyła się o 2 nowe rezerwaty przyrody: Góry Gorzkowskie (gmina Janów) i Babski Las (gmina Przyrów).
Nowe rezerwaty mają powierzchnię blisko 250 ha i położone są na terenie Nadleśnictwa Złoty Potok. Ich ustanowienie jest zwieńczeniem wspólnych prac i efektem dobrej współpracy pomiędzy katowickim RDOŚ i RDLP w Katowicach, realizowanych w ramach inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”.
Propozycje utworzenia powyższych rezerwatów poddana była konsultacjom społecznym, a wypracowane ostatecznie projekty zarządzeń RDOŚ w Katowicach zostały pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody w Katowicach. Formalnie oba nowe rezerwaty zaczną funkcjonować po 14 dniach od dnia opublikowania zarządzeń w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
Góry Gorzkowskie
Rezerwat przyrody Góry Gorzkowskie położony jest w gminie Janów, w powiecie częstochowskim i zajmuje powierzchnię 135,03 ha. W obrębie obszaru występują zespoły cechujące się naturalnością buczyn, dlatego też głównym celem powołania rezerwatu jest zachowanie siedlisk lasów bukowych i wapiennych wychodni skalnych, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory.
Charakterystyczne dla tego obszaru są silnie nachylone zbocza doliny i partie szczytowe, wzniesienia z licznymi wychodniami skalnymi pokrytymi cennymi, roślinnymi zbiorowiskami m. in. z udziałem paproci. Urozmaicona rzeźba skutkuje występowaniem zróżnicowanych, klimaksowych typów lasów liściastych - przede wszystkim buczyny żyznej w podtypie sudeckim oraz ciepłolubnej buczyny storczykowej w odmianie małopolskiej.
Wśród chronionych gatunków roślin występujących w rezerwacie wymienić można m. in. wawrzynek wilczełyko, buławnik wielkokwiatowy i miodownik melisowaty. Fauna to głównie gatunki leśne związane z starodrzewami: popielica szara, siniak, dzięcioły (średni, zielonosiwy).
Babski Las
Rezerwat przyrody Babski Las zlokalizowany jest w gminie Przyrów, w powiecie częstochowskim i obejmuje 112,40 ha powierzchni leśnej z wyjątkowo rzadkim w województwie śląskim i niespotykanym w tej części regionu borem jodłowym oraz zabagnionymi olsami. Głównym celem powołania rezerwatu jest wzmocnienie i zagwarantowanie ochrony wykazujących cechy naturalne borów jodłowych, łęgów, olsów i grądów, w tym starodrzewów, wraz z całym bogactwem gatunkowym fauny i flory.
Ze względu na różnorodność siedlisk rezerwatu, jak i jego otoczenia, obszar ten obfituje w rzadkie gatunki grzybów, roślin i zwierząt, takie jak m. in.: piestrzenica infułowata, goryczka wąskolistna, gnieźnik leśny czy widłak jałowcowaty. Ze zwierząt stwierdzono tu rzekotkę drzewną, padalca, żmiję zygzakowatą i grzebiuszkę ziemną. Ponadto jest to obszar gniazdowania dla bociana czarnego i dzięcioła średniego, jednocześnie również występowania bielika czy sóweczki.