Asset Publisher
Powstaje nowy program edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Bielsko
W siedzibie Nadleśnictwa Bielsko spotkała się Komisja „Programu edukacji leśnej w Nadleśnictwie Bielsko". Spotkanie to wyniknęło z faktu, że Nadleśnictwo Bielsko tworzy właśnie Plan Urządzenia Lasu na lata 2018-2027. Program edukacji leśnej społeczeństwa jest jednym z jego elementów.
W naszym spotkaniu wzięli udział zarówno przedstawiciele Lasów Państwowych jak i przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną. Gości przywitał Nadleśniczy Hubert Kobarski, a całość spotkania poprowadziła Zastępca Nadleśniczego – Izabela Pigan oraz edukator Nadleśnictwa Bielsko – Irena Polok. Wśród gości znaleźli się m. in.: Jacek Bożek – Prezes Klubu Gaja, Barbara Michałek-Piernik - Koordynator Edukacji Przyrodniczo-Technicznej w Czechowicach-Dziedzicach i Konsultant Metodyczny w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Bielsku-Białej, Jan Solich - Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Bielsku-Białej, Bartosz Czader - Przedstawiciel Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, Zbigniew Konieczny - Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wapienicy, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, przedstawiciele Zieleni Miejskiej Sp. z o.o. w Bielsku Białej, Magdalena Jasińska oraz Gabriela Guściora-Konieczna - nauczyciele współpracujący od lat z Nadleśnictwem Bielsko. Ze strony Lasów Państwowych, oprócz Gospodarzy, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele sąsiednich Nadleśnictw – Kobiór oraz Ustroń, a także przedstawiciele RDLP w Katowicach. Program edukacji leśnej społeczeństwa określa zakres i zadania edukacji leśnej społeczeństwa, realizowane na poziomie nadleśnictwa.
Panie przedstawiły walory przyrodniczo – edukacyjne Nadleśnictwa oraz przybliżyły wszystkim wszystkie formy edukacji, które były realizowane w ostatnim 10-leciu. A było tego trochę. Z uwagi na położenie Nadleśnictwa Bielsko, bliskości Beskidów oraz Jeziora Goczałkowickiego teren ten chętnie jest odwiedzany przez turystów. Choć nawet bez turystów przed Nadleśnictwem stoi niemałe wyzwanie edukacyjne – w samym Bielsku-Białej działa 100 szkół do których uczęszcza 26 000 uczniów.
W dyskusji, która wywiązała się po prezentacji pań, padło szereg propozycji, pomysłów, sugestii.
Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe, wynikającym z założeń Polityki Leśnej Państwa i przyjętych „Kierunków rozwoju edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych".
Głównym elementem dyskusji była kwestia ustalenia odbiorców działań edukacyjnych, podejmowanych przez Lasy Państwowe. Dzieci czy dorośli? Dzieci wspólnie z dorosłymi czy może odrębne programy skierowane do określonych grup odbiorców? Zdania były podzielone. Jedni byli za tym, by zgodnie z zasadą „czym skorupka za młodu…", swój przekaz kierować przede wszystkim do najmłodszych, gdyż to oni za klika, kilkanaście lat będą kreatorami naszej rzeczywistości. Inni byli za tym, by skupić się na dorosłych, przede wszystkim na warsztatach i zajęciach z nauczycielami, gdyż to oni pracują z dziećmi i młodzieżą. Padły propozycje by częściej organizować zajęcia dla rodziców z dziećmi, a nawet dziadków z wnukami.
Kogo edukować to nie wszystko. Ważne są także treści, które chcemy przekazać społeczeństwu. Na co kłaść nacisk? Na codzienną pracę leśnika? Na ochronę przyrody, która jest nierozerwalnie związana z naszym zawodem? Budowa warstwowa lasu, rozpoznawanie podstawowych gatunków lasotwórczych, mieszkańcy naszych lasów, ale także rola leśnika w społeczeństwie, rola lasów na życie każdego z nas, czym jest ta zrównoważona gospodarka leśna, dlaczego drewno jest niezastąpionym i odnawialnym surowcem i jak to się dzieje, że lasy w Polsce są użytkowane, a mimo to ciągle ich przybywa. To tylko kilka z tematów, które edukator powinien poruszyć podczas spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.
To było pierwsze z dwóch spotkań Komisji. Drugie spotkanie, systematyzujące to co zostało powiedziane podczas pierwszego zebrania, odbędzie się już we wrześniu. A póki co przed Nadleśnictwem Bielsko poważne wyzwanie – stworzenie takiego programu edukacji na najbliższe 10 lat, by przyniósł on jak najwięcej korzyści dla osób korzystających z edukacji leśnej, prowadzonej przez leśników. Powodzenia!