Asset Publisher
Pryszczyca - groźna choroba zakaźna
Pryszczyca (FMD) to groźna choroba zakaźna wywoływana przez wirusa rodzaju Aphtovirus, na którą podatne są zwierzęta parzystokopytne domowe tj. bydło, owce, kozy i świnie oraz dzikie. Wśród zwierząt dzikich występujących w Polsce najbardziej wrażliwe na tę chorobę są żubry i kozice (dla tych gatunków jest śmiertelna), ale chorują także sarny, jelenie i dziki.
Wysoka zaraźliwość pryszczycy i konieczność likwidacji całych stad zwierząt, u których wykryto tę chorobę, może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki i prowadzić do strat ekonomicznych w sektorze rolniczym.
Jak rozprzestrzenia się choroba?
Pryszczyca przenosi się głównie poprzez: bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, skażone produkty zwierzęce (np. mięso, mleko), nasienie i zarodki, skórę i wełnę, ściółkę, paszę i wodę, sprzęt rolniczy, pojazdy, wyposażenie budynków inwentarskich i narzędzia do obsługi zwierząt, odzież i buty, na rękach osób obsługujących pastwiska, odpadki kuchenne.
Czy pryszczyca jest groźna dla ludzi?
Człowiek może zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub poprzez spożycie surowego, skażonego patogenem mięsa, a także zawierającego wirusy niepasteryzowanego mleka i niepasteryzowanych przetworów mlecznych. Choroba u ludzi zwykle ma łagodny przebieg. Niemniej jednak osoby pracujące w gospodarstwach rolnych powinny zachować ostrożność, przestrzegać zasad higieny oraz unikać kontaktu z chorymi zwierzętami.
Zwiększone zagrożenie pryszczycą w Polsce
W związku z wykryciem ognisk pryszczycy w krajach sąsiadujących Polska stoi w obliczu poważnego zagrożenia rozprzestrzenienia się tej choroby na swoim terytorium. W odpowiedzi na to zagrożenie uruchomiony został sztab kryzysowy, który ma na celu koordynację działań prewencyjnych oraz monitorowanie sytuacji na granicach. Minister Rolnictwa nadzoruje wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności, takich jak:
- kontrola transportu zwierząt,
- wzmocnione kontrole weterynaryjne oraz
- edukacja hodowców i konsumentów.
Działania te mają na celu zapobieżenie importowi choroby do Polski oraz szybkie wykrywanie ewentualnych ognisk choroby. Współpraca z sąsiednimi krajami oraz szybka reakcja służb weterynaryjnych to kluczowe elementy strategii w walce z pryszczycą i ochronie krajowego sektora rolnego.
Apelujemy o ostrożność
Służby terenowe, a w szczególności myśliwi, z uwagi na miejsce pracy i zainteresowania, powinni być szczególnie wyczuleni na wszelkie zmiany w zachowaniu dzikich zwierząt. Wszystkie stwierdzone przypadki padnięcia zwierząt parzystokopytnych dzikich i domowych, a także zaobserwowane zwierzęta z objawami mogącymi wskazywać na podejrzenie wystąpienia przyszczycy, należy niezwłocznie zgłaszać do jednostek Inspekcji Weterynaryjnej.
Pod podanym adresem internetowym MRiRW znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat tej choroby, a także bieżące informacje na temat podejmowanych działań:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca