Asset Publisher
8. Śląski Festiwal Nauki Katowice
Już niebawem rozpocznie się 8. Śląski Festiwal Nauki Katowice! Coroczne święto nauki odbędzie się w dniach 7-9 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Tegoroczna odsłona jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie będzie jednocześnie zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Ósma edycja ŚFN po raz kolejny dostarczy Wam niesamowitych wrażeń! W trakcie trzech festiwalowych dni będziecie mogli odkrywać fascynujące naukowe tajemnice i zdobywać wiedzę z różnych dziedzin. Udział w Festiwalu to również niepowtarzalna okazja, by spotkać wiele inspirujących osobistości ze świata nauki.
Tegoroczna edycja Festiwalu będzie odbywać się w następujących godzinach:
- 7 grudnia (sobota): 12:00-18:00;
- 8 grudnia (niedziela): 10:00-18:00;
- 9 grudnia (poniedziałek): 8:00-17:00.
W poniedziałek 9 grudnia Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą mogły odwiedzić grupy zorganizowane (głównie uczniowie i studenci). W tym dniu zapraszamy również osoby biorące udział w 8. ŚFN indywidualnie, jednak ze względu na większą liczbę uczestników zachęcamy, by indywidualnie odwiedzić Festiwal szczególnie w godzinach popołudniowych i wówczas z większą swobodą korzystać z festiwalowych aktywności.
Lasy Państwowe ponownie na Festiwalu!
Będziemy na Was czekać na naszym stoisku promocyjno-edukacyjnym - Leśnym Zakątku w Sali Wielofunkcyjnej, Dzielnicy Przyrody, gdzie zaprezentujemy mikroświat drewna. Pokażemy jak tomografem bada się drzewa oraz jak stosowane są nowoczesne technologie w leśnictwie: drony, skanowanie LIDAR. Nie zabraknie u nas gier i zabaw, takich jak: "Kręgle wikingów", "Fotosynteza" oraz "Urządzaj swój las".
Zapraszamy również na nasz wykład "Drewno naturalny materiał przyszłości", który odbędzie się 9 grudnia o godz. 8:30 w Sali Wielofunkcyjnej - Rynek Idei Miasta Nauki: Scena Świata. Opowiemy Wam o budowie chemicznej drewna, strukturze mikroskopowej i makroskopowej oraz właściwościach fizycznych tego genialnego materiału. Powiemy o zastosowaniach drewna jako materiału teraz i w przyszłości.
Dla zainteresowanych, w jaki sposób wygląda badanie i analiza śladu węglowego drewna i innych surowców, organizujemy także warsztaty "Budownictwo drewniane - znaczenie dla ochrony klimatu", które odbędą się 9 grudnia w godz. 11:30-15:05 w Salach Konferencyjnych - Strefa Warsztatów: Sale nr 22 i 23.
Nowości podczas 8. ŚFN!
Przypominamy, że Festiwal jest darmowy i dostępny dla wszystkich zainteresowanych! Przygotowano dla Was blisko 1000 aktywności naukowych, dzięki którym będziemy mogli wspólnie eksplorować różnorodne dziedziny nauki. W programie 8. ŚFN Katowice znalazły się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy i inne ciekawe wydarzenia. Nie może Was tam zabraknąć!
Tegoroczną nowością w programie Festiwalu będą przede wszystkim aktywności związane z obchodami EMNK 2024. Przestrzeń Festiwalu zostanie zorganizowana jak realne Miasto Nauki, z podziałem na dzielnice, rynek i bulwary. Co więcej, ubogacą ją wyjątkowe strefy specjalne - Strefa Gamingu, Strefa AI, Strefa Kosmosu oraz Strefa Woda-Ziemia-Powietrze-Człowiek, jak również Kawiarnia Literacka (współorganizowana z trzema festiwalami literackimi: Aglo Festiwalem, Festiwalem Przestrzeń Słowa oraz Festiwalem Słowa im. J. Pilcha Granatowe Góry) oraz znakomite sceny - Scena Fulbrighta i Scena Silesian Hall of Fame.
Czeka nas też wystąpienie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - prof. J. Georga Bednorza oraz wydarzenia podsumowujące obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w tym Wieczór Miasta Nauki (sobota 7 grudnia, godz. 19.00), aktywności na Scenie EMNK 2024 (8 grudnia) oraz Rynku Idei Miasta Nauki, Best of 50 Tygodni - wybór najciekawszych aktywności ze wszystkich tygodni, które zostaną powtórzone na Festiwalu, jak również podpisanie deklaracji Miasta Nauki oraz prezentacja efektów trwałych EMNK, takich jak Inauguracja Programu Naukowego dla Śląska, koncepcja Zielonej Strefy Nauki oraz mapa Sieciowego Centrum Nauki.
W związku z nadchodzącą ósmą edycją ŚFN zaprezentowano również nową identyfikację wizualną Festiwalu oraz hasło towarzyszące: Nauka. Nowy przemysł Śląska!
To jednak nie wszystkie nowości, których możecie spodziewać się na 8. ŚFN! Informacje o aktywnościach można znaleźć w zakładce „Wizualizacja Programu Festiwalu”.
Bądź z nami na 8. ŚFN!
Aby wziąć udział w 8. ŚFN, należy zarejestrować się na wydarzenie i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej), która pozwala korzystać z większości festiwalowych aktywności. Na wybrane sceny, warsztaty i część wykładów prowadzone są osobne zapisy z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc.
Rejestracja dla grup zorganizowanych obejmuje udział w ŚFN w poniedziałek 9 grudnia - to właśnie w ten dzień uczniowie, nauczyciele i studenci będą mieć wyjątkową okazję, by uczestniczyć w setkach wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę.
Szczegóły na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl
8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.