Asset Publisher
Prace remontowe w rezerwacie Łężczok
W listopadzie ruszyły prace w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. "Rewitalizacja nawierzchni ścieżek celem zmniejszenia presji ruchu turystycznego na siedliska przyrodnicze rezerwatu Łężczok"
Remont zimą? Do tego koparki w rezerwacie?
Może się komuś wydawać, że nie dość, że na tereny rezerwatu przyrody wprowadzany jest ciężki sprzęt, to jeszcze do tego o takiej porze roku, która mało sprzyja pracom remontowym. Jednak te działania mają swoje uzasadnienie.
Rezerwat Łężczok jest rezerwatem częściowym, który podlega ochronie czynnej. Aby utrzymać różnorodność i bogactwo, zwłaszcza awifauny tego terenu, niezbędne jest podjęcie pewnych działań, których celem jest zapobieżenie wypłyceniu stawów i ich zarastaniu. Pozwoli to na utrzymanie cennych przyrodniczo siedlisk. Termin podjęcia prac ma przede wszystkim na celu dobro natury. Tegoroczny sezon lęgowy ptaków już za nami, więc można przystąpić do prac tak, by nie niepokoić mieszkańców tych terenów w czasie kiedy wyprowadzają lęgi. Zakres i rozmiar prac został uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach.
A po co to wszystko?
Ano po to, by turyści odwiedzający ten przepiękny zakątek Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, nie tonęli w błocie. Rezerwat jest udostępniony zwiedzającym poprzez wyznaczone ścieżki, którymi mogą się poruszać. W większości przebiegają one po koronach grobli stawowych, które przez lata zostały rozdeptane, a ich nawierzchnia została uszkodzona i wymaga naprawy. Po deszczach trudno pokonać błoto i kałuże, więc spacerowicze, by przejść w miarę suchą stopą schodzą ze ścieżek, a tym samym rozdeptują roślinność rosnącą wzdłuż ścieżek.
Co ponadto?
Na stawie Salm Duży istnieje platforma widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie chce, by z platformy mogło skorzystać jak najwięcej osób, w tym także osoby poruszające się na wózkach. Przeprowadzone prace umożliwią osobom z niepełnosprawnością ruchową w jeszcze większym stopniu korzystać z bliskości piękna przyrodniczego rezerwatu.
Jak długo potrwają prace?
Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, gdyż prace muszą zakończyć się przed wiosną, kiedy to ptaki rozpoczną przygotowanie do kolejnego okresu lęgowego. Przewiduje się, że prace powinny zakończyć się najpóźniej do końca lutego, a jeśli zima będzie łagodna być może uda się to wcześniej.
W trakcie prac remontowych nieczynny będzie parking przy dojeździe do rezerwatu od strony Babic, a poruszanie się po ścieżkach rezerwatu może być utrudnione, a nawet niemożliwe. Leśnicy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie przepraszają za te niedogodności i zapewniają, że warto poczekać na efekt końcowy, który sprawi, że wycieczka do rezerwatu Łężczok będzie o wiele przyjemniejsza i bardziej komfortowa.