Wydawca treści Wydawca treści

Pozyskanie drewna

Gospodarkę leśną w Lasach Państwowych z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu prowadzi się w oparciu o plany urządzenia gospodarstwa leśnego. W planach urządzeniowych określono między innymi zasady zagospodarowania lasu oraz etat cięć, czyli ilość drewna, jaką można i należy pozyskać bez zakłócenia zasady trwałości lasu.

Pozyskanie drewna odbywa się w ramach użytkowania głównego lasu i obejmuje użytkowanie rębne i przedrębne. Pozyskuje się drewno przy pomocy cięć odnowieniowych, pielęgnacyjnych i sanitarnych, zgodnie z potrzebami hodowlanymi i ochronnymi drzewostanów. Użytkowanie rębne realizowane w ramach cięć odnowieniowych ma na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew. Użytkowanie przedrębne obejmuje drzewostany młodszych klas wieku, które wymagają cięć pielęgnacyjnych dla zwiększenia możliwości rozwojowych drzew i poprawy ich jakości technicznej. W wyniku tych cięć poprawia się także zdrowotność drzewostanów.

W ostatnich latach na terenie RDLP w Katowicach miały miejsce niszczycielskie huragany. Szkody, jakie wyrządziły silne wiatry w znacznym stopniu pogorszyły sytuację sanitarną drzewostanów w wielu nadleśnictwach. Także niestabilny stan sanitarny świerczyn górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz intensywnie wydzielający się posusz sosnowy na terenie Opolszczyzny znacząco pogorszyły kondycję drzewostanów. Takie sytuacje zawsze dodatkowo komplikują prace z zakresu pozyskania i zmuszają nadleśnictwa do intensywniejszych cięć w ramach porządkowania stanu sanitarnego lasu, zakłócając jednocześnie normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat.

 

Wykres obrazujący ogółem pozyskanie drewna wg kategorii cięć. W 2023 roku wyniosło 3.181,9 tys. m3 grubizny
Wykres obrazujący ogółem pozyskanie drewna wg kategorii cięć. W 2023 roku wyniosło 3.181,9 tys. m3 grubizny

Przy planowaniu cięć uwzględnia się przede wszystkim aktualny stan lasu.

W roku 2023 w ramach cięć sanitarnych i przygodnych, pozyskano posusz, złomy i wywroty w ilości 523,1 tys. m3 grubizny, co stanowi 20 % całej pozyskanej grubizny w RDLP w Katowicach.